Święto Chrztu Polski

To już 1055. rocznica Chrztu Polski • Przewodniczący Episkopatu Polski przypomina, że 14 kwietnia 966 jest najważniejszą datą w historii naszej ojczyzny i Kościoła w Polsce • Akcja Katolicka zachęca, by z tej okazji święta wywiesić flagi polskie i watykańskie

Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz trzeci. Dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski ustanowił 22 lutego 2019 r. Sejm RP.

“Zgodnie z tradycją, chrzest władcy Polan odbył się najpewniej w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. I to wtedy też narodziła się Polska. Narodziła się z wód chrzcielnych do nowego, chrześcijańskiego życia. Narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla siebie, jako wspólnota narodowa i polityczna, bowiem przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Odtąd zaczęliśmy o sobie samych myśleć i mówić: my, Polacy” – z przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy, wygłoszonego w 1050. rocznicę Chrztu Polski, 15 kwietnia 2016 w Poznaniu.