Diecezjalny Dzień Młodzieży

Transmisja online
Parafia: Warszawa. Opatrzności Bożej w Wilanowie
Będzie to święto młodzieży w łączności z papieżem Franciszkiem, który w Niedzielę Palmową spotyka się z młodymi w Rzymie. W Warszawie z młodymi spotka się kard. Kazimierz Nycz i biskupi pomocniczy. Organizatorzy spodziewają się ok. 4-5 tys. młodych.

Do Świątyni Opatrzności Bożej zaproszeni są wszyscy młodzi, zarówno umocnieni w wierze jak i ci, którzy poszukują i zadają pytania – podkreśla ks. Tomasz Zaperty, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Jak co roku będzie młodzież z duszpasterstw akademickich i młodzieżowych, wspólnoty młodzieżowe i ruchy katolickie działające w parafiach a także lektorzy i ministranci, którzy podczas Mszy św. będą służyli przy ołtarzu.

– Chcemy jednak, aby czuli się zaproszeni wszyscy młodzi! Każdy, kto tylko usłyszy o spotkaniu, albo zobaczy informacje na plakacie niech czuje się zaproszony, nawet jeśli czasem nie po drodze mu do Kościoła. Spotkanie młodych będzie dobrą okazją, żeby przybliżyć się do Jezusa – zaprasza diecezjalny duszpasterz młodzieży

 

Program

Spotkanie młodych rozpocznie się w sobotę 13 kwietnia o godz. 10.30. Od godziny 11.00 program ewangelizacyjny i modlitwę będzie animował zespół „Mocni w Duchu” z Łodzi wraz ze wspólnotą „Młodość. Lubię to!”. Młodzi ewangelizatorzy będą dzielili się z rówieśnikami swoją wiarą, będzie śpiew, uwielbienie Boga – wszystko bardzo dynamicznie, choć nie zabraknie też chwil modlitwy w ciszy.

Około godziny 13.00 planowana jest Eucharystia pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, w czasie której homilię do młodych wygłosi bp Rafał Markowski.

 

8 patronów „młodego wieku”

Tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży będzie odbywał się pod hasłem „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” i będzie to – jak zapowiada ks. Tomasz Zaperty – „przedłużone świętowanie Światowych Dni Młodzieży w Panamie”. Młodzi poznają bliżej ośmiu patronów ŚDM Panama 2019. – Ufamy, że św. Jan Bosko, bł. Maria Romero Meneses, bł. Oskar Romero, św. Jan Paweł II, św. José Sánchez del Río, św. Juan Diego, św. Róża z Limy i św. Marcin de Porres staną się „osobistymi patronami ich młodego wieku” – ma nadzieję duszpasterz młodzieży.

Dlatego też młodzi dostali zadanie, aby na spotkanie w Świątyni Opatrzności Bożej przygotowali wspólnie ich wizerunki. Młodzież przywiezie ze sobą także hasła trzech ostatnich Światowych Dni Młodzieży, które stanowiły tzw. „Drogę Maryi”, jaką zaproponował młodzieży papież Franciszek po ŚDM w Krakowie. – Tym samym chcemy pokazać młodym, jaką drogę przeszli przygotowując się do Światowych Dni Młodzieży – najpierw w Krakowie, potem w Panamie – podkreśla ks. Zaperty.

 

„Mocni w Duchu” ze wspólnotą „Młodość. Lubię to!

Diecezjalny duszpasterz młodzieży wyjaśnia też, dlaczego po raz kolejny zaproszeni zostali do współpracy „Mocni w Duchu”. – Dali się poznać jako osoby, które trafiają do serca młodego człowieka, zarówno przez formę jak i treść. Co zaskakujące, ale bardzo cieszy nas duszpasterzy – potrafią stworzyć taką przestrzeń modlitwy, w której kilka tysięcy młodych osób trwa w milczeniu przed Najświętszym Sakramentem. To robi zawsze bardzo duże wrażenie – podkreśla organizator.

 

„Śladami Jezusa” – multimedialna wystawa w tle

W tym roku na uczestników spotkania czeka dodatkowa atrakcja, jaką będzie możliwość odwiedzenia usytuowanej w pobliżu Świątyni Opatrzności Bożej multimedialnej wystawy „Śladami Jezusa”. Młodzi niemalże namacalnie zobaczą miejsca związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. – Wiemy, że dla wielu młodych pielgrzymka do Ziemi Świętej może być niemożliwa z wielu powodów a ta wystawa pięknie wpisuje się zarówno w przygotowanie do Świąt Paschalnych, jak i również przekaz katechetyczny do młodego człowieka – zauważa ks. Zaperty.

Katecheci też potwierdzają, że młodzi, w pierwszej kolejności oczekują materialnego potwierdzenia tego, o czym słyszą na religii. – Robi na nich duże wrażenie ukazywanie miejsc związanych z życiem Jezusa i to staje się jednym z fundamentów ich wiary – zauważają katecheci.

 

Kierunek Lizbona 2022

Ks. Tomasz Zaperty zdradza też, że podczas spotkania w Świątyni Opatrzności Bożej młodzi zostaną zaproszeni do podjęcia przygotowań do ŚDM w Portugalii. – Wprawdzie mamy jeszcze dużo czasu, ale dotarły już do nas sygnały z niektórych parafii portugalskich, które gościliśmy w Warszawie na Dniach w Diecezjach w 2016 r., że czekają na nas u siebie i chcą nas po raz kolejny spotkać! – cieszy się duszpasterz

 

Adhortacja „Christus vivit”

Tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży odbywa się niedługo po tym jak papież Franciszek ogłosił posynodalną adhortacji o młodzieży pt. „Christus vivit”. Ks. Zaperty jest przekonany, że byłoby dobrze, żeby ten dokument przeczytali nie tylko duszpasterze młodzieży, księża, siostry zakonne, animatorzy świeccy ale również “byłoby dobrze, gdyby ten dokument zechcieli przeczytać młodzi”.

– Będziemy do tego zachęcać, ponieważ papież mówi do nich językiem prostym, językiem który rozumieją, a przede wszystkim językiem, który dotyka ich serca. Papież prowadzi także w tej adhortacji dialog z młodzieżą, tak jak to czyni podczas spotkań: zadaje im pytania i oczekuje odpowiedzi.