W Warszawie powstało duszpasterstwo dla Białorusinów

Od kilku tygodni przy parafii św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży działa duszpasterstwo dla katolików z Białorusi, którzy mieszkają w Warszawie • W każdą niedzielę jest sprawowana dla nich Msza święta, ale spotykają się również online dwa razy w tygodniu •

W niedziele i święta o godz. 11:30 i 18:00 w kościele dolnym są sprawowane Msze święte w języku białoruskim. Wyjątkiem jest druga niedziela miesiąca, kiedy obie Msze są odprawiane w kościele górnym w języku polskim z elementami języka białoruskiego.

– Po każdej Mszy wierni spotykają się z duszpasterzami na wspólną rozmowę przy kawie i herbacie – mówi ks. Wiaczesław Barok, duszpasterz wspólnoty.

Jak podkreśla, w Warszawie mieszka i pracuje tysiące Białorusinów, dlatego takie duszpasterstwo jest bardzo potrzebne. – Na pierwsze spotkania przychodziło po sto osób – mówi. Białorusini spotykają się nie tylko w niedzielę, ale również online na spotkaniu formacyjnym w poniedziałki i soboty.

W duszpasterstwie posługują: ks. Wiaczesław Barok, który wcześniej był proboszczem w parafii w Rossonach na Białorusi, ale kilka miesięcy temu wyjechał do Polski, oraz ks. Eugeniusz Wintow – doktorant na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pochodzi z Białorusi.

Duszpasterze pomagają również w przygotowaniach do przyjęcia sakramentów chrztu, Eucharystii oraz małżeństwa.

Z ks. Barokiem można się skontaktować mejlowo: barokslava@gmail.com. Można także dołączyć do czatu dla Białorusinów katolików, którzy mieszkają w Warszawie: https://t.me/catholicBelarusWwa.

Na stronie internetowej uruchomiliśmy zakładkę w języku białoruskim z informacjami o działalności duszpasterstwa w parafii św. Aleksandra >>>tutaj.

kh/archwwa