Młodzi będą pielgrzymować do Archikatedry Warszawskiej w dziękczynieniu za beatyfikację

Przed Światowym Dniem Młodzieży, który w archidiecezji warszawskiej będzie obchodzony w sobotę 20 listopada, młodzi z poszczególnych dekanatów odwiedzą Archikatedrę Warszawską w dziękczynieniu za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.

Papież zdecydował, że od tego roku Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym będę obchodzone w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To jeden z elementów przygotowania do kolejnego spotkania młodych z całego świata, które zaplanowano w 2023 roku w Lizbonie.

– Światowe Dni Młodzieży to duchowa pielgrzymka młodych ku Chrystusowi, szukanie Go i pójście z Nim przez życie. Ich diecezjalne obchody mają wielkie znaczenie i wartość nie tylko dla młodych ludzi, którzy żyją w tym konkretnym regionie, ale dla całej lokalnej wspólnoty zgromadzonej przy swoim biskupie – diecezji, którą tworzą dekanaty, parafie i formujące się przy nich poszczególne wspólnoty – mówi ks. Zbigniew Sawiak, rejonowy duszpasterz dzieci i młodzieży.

Jan Paweł II, kiedy ustanawiał Światowe Dni Młodzieży, wyjaśnił, że “wszyscy młodzi muszą czuć, że Kościół im towarzyszy”, co podkreślali również w swoim nauczaniu jego następcy: Benedykt XVI oraz papież Franciszek.

– Również i my chcemy realizować te zamierzenia i cele, widząc coraz bardziej potrzebę Kościoła jako towarzysza drogi dla młodego pokolenia. I właśnie w tym duchu pragniemy zorganizować tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży w naszej archidiecezji, aby był on rzeczywiście towarzyszeniem młodym na drodze wiary oraz kroczeniem razem z nimi, w Kościele i z Kościołem, ku Chrystusowi – dodaje ks. Sawiak.

Pielgrzymowa sztafeta młodych ruszy 28 października

W tym roku obchody Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach zostały podzielone na dwa etapy i wpiszą się w dziękczynienie za nowych błogosławionych – kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.

Sztafeta rozpocznie się w czwartek 28 października Mszą dziękczynną w Archikatedrze Warszawskiej o godz. 19:00. Później od piątku, 29 października młodzi z poszczególnych dekanatów archidiecezji warszawskiej m.in. lektorzy, ministranci, wspólnoty młodzieżowe oraz uczniowie, będą pielgrzymować do Archikatedry Warszawskiej, gdzie nawiedzą grób bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a podczas Mszy o godz. 19:00 wspólnie podziękują za dar jego beatyfikacji.

Pielgrzymowanie młodych zakończy się obchodami Diecezjalnego Dnia Młodzieży w sobotę 20 listopada, przed niedzielą Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Młodzi spotkają się w Świątyni Opatrzności Bożej, aby w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem, przeżywać 36. Światowy Dzień Młodzieży pod hasłem z Dziejów Apostolskich “Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”.

– Ufamy, że mimo ciągle jeszcze panującej pandemii, wydarzenie to się odbędzie. W jego planie znajdą się: program ewangelizacyjny, świadectwa, adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia oraz wspólna Eucharystia – zapowiada ks. Sawiak.